Dekoracyjne naczynie z masy solnej DIY KURS cz.I

Hej! Dziś obiecany Wam na Facebooku nowy kurs na dekoracyjną miseczkę do wiosennych dekoracji. Pomysł już na pewno gdzieś widziałyście, zwłaszcza wykorzystywany w twórczości glinkowej. Obliczyłam, że wykonanie takiej ozdoby z masy solnej w warunkach domowych kosztuje ok 1 zł, każdy może więc spróbować swoich sił. 
Zapraszam do dzielenia się kursem z znajomymi, oraz wklejania swoich prac na moim Facebooku.

2 CZEŚĆ KURSU - MALOWANIE KLIK


Do wykonania tego projektu potrzebujecie masy solnej, wykonanej według wskazówek które znajdziecie TUTAJ. Potrzebujecie również serwetki szydełkowej, jeśli takowej nie posiadacie, polecam wybranie się do Secondhandu gdzie jest ich pełno, za niewielkie pieniążki. Można też uszyć grubszej tkaniny z wzorem np. kawałka firany. Pozostałe narzędzie - miskę, nożyk, wałek, znajdziecie w kuchni.


Powiem po prostu jak E. Chodakowska : Zaczynamy :)
Na oprószonej mąką powierzchni rozwałkowujemy masę solną, na ok 1 cm. Następnie nakładamy na nią serwetkę i powtarzamy czynność, tak aby osiągnąć grubość ok 0,5-0,8 cm.


Szukamy w kuchni czegoś okrągłego, nieco większego od serwety. Ja użyłam pokrywki, aby odcisnąć idealne koło, które następnie odcinamy je nożykiem. 


Brzegi wygładzamy wodą.


Delikatnie zdejmujemy serwetkę. Następnie posypujemy nasz wzór obficie mąką. 


Przenosimy naszą bazę na dłoń i delikatnie nakładamy całość na wybraną miskę. Nada ona kształt, przy początkowej fazie suszenia. Wzór można umieścić "od środka", lub na zewnętrznej stronie. Ja wykonałam miseczkę umieszczając odbitą serwetę w środku. Ważne, aby szybko włożyć całość do piekarnika, ponieważ masa solna osiada pod wpływem własnej ciężkości, wody oraz grawitacji  i nasz wzór może się spłaszczyć.


Można też spróbować drugiego sposobu, polegającego na umieszczeniu plastra masy w środku naczynia. W tym wypadku ważne, aby obsypać naczynie od środka mąką. W tej metodzie lepsze będą mniejsze projekty, ponieważ po wysuszeniu może być problem z odklejeniem od naczynia. 


Przygotowane wyroby wkładamy do piekarnika razem z naczyniami i w tej pozycji suszymy ok 2 godziny, podkręcając temperaturę ok 60 C - 90 C. W po ok pół godziny suszenia, można wyciągnąć miseczki, tak aby resztę czasu w piekarniku suszyły się już same.  Czy można suszyć na kaloryferze? Tak, ale wyrób będzie znacznie mniej trwały. Po wystygnięciu zabieramy się za malowanie, ale to w następnej części pod koniec tygodnia:) Zapraszam! 

Polecam inne moje  kursy  TUTAJ
Zapraszam nowe osoby na FACEBOOKA
Kontakt do mnie : nataliazabawa@vp.pl