Jak zrobić świecę? - Kurs krok po kroku

Jak zrobić świecę z resztek świeczek?
Zapraszam na kurs DIY,
z ekologicznym wykorzystaniem tego co już mamy w domu!
Efekty są powalające, a koszty zerowe :)

FACEBOOK Sztuka Niepoważna
INSTAGRAM

Aby samodzielnie zrobić ozdobną świecę, przygotuj:

  • W zależności od tego jaki kształt chcesz uzyskać, przygotuj opakowania po mleku w kartoniku, soku, puszki po piwie, bądź plastikowe kieliszki np. do szampana. Twoja forma musi być z grubego plastiku lub wyłożona aluminium (tj.w kartonikach po mleku).


  • Stare, niedopalone świece, końcówki itp. mogą być kolorowe. Jeśli są w "gumowej" emalii lub brokacie trzeba je obrać, czarną końcówkę i knot odciąć.


  • Jeśli chcesz, żeby w środku znalazły się jakieś dodatki, przygotuj suszone skórki pomarańczy, cytryny, pestki, kamyczki, muszelki...


  • Przygotuj też olejek zapachowy, kredki woskowe, drucik, nożyk, pędzelek, metalowy rondelek.

ZACZYNAMY!

1. Nastaw na kuchence rondelek, ustaw najmniejszy płomień lub temperaturę. Dodawaj stopniowo po kawałku świecy. Nie musisz wyjmować knota z nadpalonych świec, osiądzie on na dnie. Roztapiaj wosk stopniowo na niezbyt wysokiej temperaturze.


2. Swoją formę wymyj i osusz. Pędzelkiem nabierz trochę roztopionego wosku i pomaluj niewielki obszar. Następnie przytwierdź np.skórkę z pomarańczy lub pestkę. Trzeba to zrobić szybko i przytrzymać element dopóki wosk nie zastygnie. Można też zupełnie opuścić ten podpunkt, wtedy świeca będzie "czysta", bez żądnych ozdób.

3. Dodaj kilka kropel olejku zapachowego (kosztuje kilka zł w sklepach zielarskich), można dodać też cynamonu, goździków, wanilii... Woskową kredkę obierz z papierka i wrzuć do wosku, gdy się rozpuści nada nowej świecy wybrany kolor.

4. Knot możesz wyciągnąć z nadpalonej świecy. Inny sposób to umieszczenie nadpalonej świecy w środku pojemnika. Owiń ją drucikiem, natnij kartonik w jednej trzeciej szerokości, następnie zamocuj tak jak na poniższym zdjęciu.


5. Teraz można wlać powoli roztopiony wosk. Warto zrobić kilka warstw i kolorów. Aby osiągnąć taki efekt należy poczekać, aż pierwsza warstwa zastygnie się i dolać następną w innym kolorze. Gdy umieścimy świece pod kontem, kolory będą się super układać.


6. Następnie odstaw świeczkę na jakiś czas by odpoczęła. Zastyga dość długo myślę że ok 1-2 godzin, ale tak naprawdę zależy to od ilości i temp. wlanego wosku.  Często w procesie zastygania na środku świecy tworzy się "lejek", można go zakryć dodatkową warstwą wosku. Jeśli świeca wystaje, można ją obciąć, a następnie i dolać ostatnią warstewkę wosku by wyrównać powierzchnię.

7. Gdy dodaliśmy już tyle warstw ile chcemy i świeca ostygła, trzeba rozerwać formę. Krawędzie szlifujemy nożykiem.


Oto świeczki wykonane tym sposobem.
Wyprodukowanie ich zajęło nie więcej, niż 1,5 godz.
Jeżeli korzystasz z moich kursów umieść u siebie link do mojego bloga:)