Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Barwienie masy solnej barwnikami do jajek + Baranki

Hej!
Dziś postanowiłam przetestować barwniene masy solnej barwnikami, którymi farbuje się jajka na wielkanoc.
Taka paczuszka kilku barwników kosztuje od 90 groszy po 2-3 złote. Znajdziecie je w supermarketach przy dekoracjach i akcesoriach na Wielkanoc. W środku jest kilka kolorów - w moich była zieleń, żółć, czerwień i niebieski.

Jak farbować masę tymi barwnikami? Jest to dużo prostsze ( i tańsze) od używania farb. Ja dodałam barwnik prosto do soli i mąki. Ma on formę proszku,wy więc mieszałam go "na sucho" z pozostałymi składnikami. Dopiero potem dodałam wodę i wtedy masa nabrała koloru. Jedną saszetkę zużyłam na ok szklankę soli i szklankę mąki. Jeśli zagniatacie ręcznie polecam używanie rękawiczek bo będziecie całe kolorowe:) Farbowane wyroby suszę w niskiej temp, by nie stracił koloru - ok 50 C, jakieś 2-3 godziny, albo i dłużej, jeśli wyrób jest grubszy.

Jeśli chodzi o kolory to zdecydowanie najładniejszy jest niebieski - intensywny i głęboki. Zieleń jest ok, ale dla mnie osobiście trochę za ciemna. Żółty daje kolor pomarańczowy, a czerwony coś pomiędzy fioletem a fuksją.Podsumowując, jeśli chcecie skrócić sobie czas tworzenia, lub nie umiecie malować można pokusić się o taki sposób na lepienie. Moim zdaniem jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą by ich wyroby były ładnie pokryte kolorem - przy malowaniu pędzlami nie zawsze się to udaje.


Baranki farbowałam farbami o których pisałam w tym poście.