Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wiosenny aniołek - Kurs lepienia z masy solnej cz.1

Hej!

Dziś mam dla was 1 z 3 części kursu, w której zrobimy wiosennego aniołka.  

Jeśli korzystasz z mojego kursu, proszę by podzielić się linkiem i którymś zdjęciem z tego kursu lub z  innego wpisu, na fb, nk czy swoim blogu. 

No to zaczynamy, i zapraszam na Funpage na Facebooku :)

1. Przygotujcie sobie masę solną. Tradycyjnie ok szklanki soli +szklanka mąki+ ciepła woda. Do wody można dodać łyżeczkę kleju do tapet i go rozpuścić. To utrwali wasze prace, a ostatnio wiele z was pisze ze wasze baranki rozmiękają. Myślę, że nie wysuszyłyście ich dokładnie i w środku są miękkie.

2/3 masy rozwałkujcie na grubość ok 1 cm, wytnijcie od czegoś kółko i przekrójcie na pół. To będą skrzydełka. Trzeba je lekko ponacinać na końcach. Można też zrobić w nich dziurki wykałaczką, ale niech będzie ich kilka, uważajcie żeby nie przedobrzyć.
Zdjęcia można powiększyć.

2. Rozwałkujcie masę na tyle żeby była cienka ale i wytrzymała. Wytnijcie długi prostokątny pasek. Żeby wasza sukienka wyszła z "fałdkami' musicie ją składać jak harmonijkę. Sukienka nie musi być idealnie równa, jeżeli gdzieś wyszło wam więcej 'materiału' to się tym nie przejmujcie. Boku zawińcie pod spód. Szczeliny można posmarować wodą żeby się sklepiły. W dole sukienki można odcisnąć wałkiem jakiś wzór. Np z koronki z sztucznych ( plastikowych ) serwetek, takie jak czasem są pod tortami.


3. Posmarujcie wodą górę sukienki, tak żeby się posklejała. Z wałeczków doklejcie rączki.


4. Uformujcie w rękach główkę. Można do niej dokleić nosek w formie malutkiej kuleczki i odcisnąć uśmiech od brzegu jakiejś foremki.
 Włoski robimy wiciskaczką do czosnku. Moje splecione są w warkocze - do tego musicie mieć dobrą masę, sprężystą i lekko kleistą.


5. Z kawałka ciasta wytniemy koszyczek, ale najpierw ponacinaj masę jak na zdj. Uchwyt koszyczka zrób z dwóch wałków, sklej ich brzegi i skręć.  Do koszyczka można dokleić np bazie, ale nie chciało mi się z nimi bawić więc są zwykłe listeczki. ( Aby uzyskać kolorową masę dodaj w trakcie mieszania farby do wody )


6. W koszyczku może znaleźć się wiele innych wielkanocnych elementów. U mnie są to po prostu pisanki - bo te najłatwiej zrobić.


7.  Jak suszyć ? Ja najpierw suszę w temp ok 50 stopni, przez jakieś 2 godziny potem stopniowo podkręcam temp. aż zobaczę że figurka jest twarda i nigdzie nie ma miękkich miejsc.

Dziewczyny lepiej żeby figurka była lekko brązowa, czyli na pewno wysuszona niż biała, ale twarda na zewnątrz, a w środku miękka. Wtedy po jakimś czasie, wszystko się od środka rozmięknie i anioł się rozkruszy. 


Zapraszam was do wysyłania swoich wiosennych prac do mnie nataliazabawa@vp.pl ! Będzie cudna galeria ! Zapraszam też do przyklejania waszych prac na moją tablicę na FACEBOOK'u


Wzorujesz się na moim tutorialu lub innej rzeczy? Umieść link do mojego bloga :)

A w tej części - malowanie !