Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wiosenny baranek - DIY

Wiem, że już był baranek, ale bardzo sama chciałam spróbować zrobić go w wersji siedzącej. Widziałam w necie wiele takich, po prostu rozczulających baranków :) A na Wielkanoc, taka ozdoba będzie wprost idealna.

Zachęcam was również do spróbowania i pokazywania swoich dzieł :) Wysyłajcie mi zdjęcia, swoich baranków na emaila nataliazabawa@vp.pl, to potem zrobię waszą artystyczną galerię :) Warto się chwalić swoimi pracami dziewczyny!! :)

Wzorujesz się na moim tutorialu lub innej mojej rzeczy? Proszę, umieść link do mojego bloga :)


Oprócz weny twórczej, przygotuj sobie :
-Masa Solna (Szklanka soli + szklanka mąki powinna wystarczyć, na jednego 8cm baranka)
-Folia aluminiowa
-Wyciskacz do czosnku
-Pędzel z wodą
-Nożyk, wałek

1. Przygotuj masę solną. Moja metoda : Daje tyle samo soli co mąki, ciepłej wody tak, aby wszystko się ładnie połączyło. Do tego trochę ( ok . łyżki ) rozpuszczonego kleju do tapet. Mieszam i zagniatam dopóki masa nie będzie jednolita i sprężysta. Jeśli przesadziłyście z wodą, dodajcie trochę mąki, ale starajcie się otrzymać proporcje, bo inaczej masa będzie nietrwała.
2. Zrób kulkę z folii, takiej samej wielkości jak kawałek masy. Ugnieć folię tak, aby była stabilna.3. Rozwałkuj ten kawałek masy i owiń nim folię. Wyciskarką zrób "wełnę", może być krótsza lub dłuższa, moja ma nie więcej, niż pół centymetra.. Najpierw jednak, zmocz pędzelkiem z wodą całą bazę pod baranka.

Kiedy cały baranek będzie już pokryty futerkiem, wbij wykałaczkę z jeden strony. Można ją przyciąć nożyczkami. 

Następnie uformuj główkę, na kształt dużej kropli.
Chcesz powiększyć? Otwórz w nowym oknie.


4. Nożykiem zrób nosek, potem kreseczkę w dół i uśmiech jak na zdjęciu, to bardzo łatwe do wykonania. 

Teraz delikatnie nabij główkę na wykałaczkę. Jeśli będzie ona za długa, baranek będzie przebity, więc uważajcie z tym.

Uszka zrób z dwóch wałeczków, można dodać zakręcone rogi. Pamiętaj, że zanim cokolwiek przykleisz musisz ZWILŻYĆ to miejsce wodą.5. Do baranka można dodać ozdobę : dzwoneczek, serduszko, jakąś mini-pisankę, ja wybrałam kwiatuszek.
Zrób 5 płatków,  o kształcie kropelki, i 2 listeczki, też jak kropelka. Ja tu mam barwioną masę, dodałam farby do wody, gdy ją ugniatałam.

Zwilż to miejsce gdzie będzie twój kwiatek. Przyklej robiąc DOPIERO TERAZ,  rowki nożykiem.

To samo zrób z płatkami, najpierw przyklej potem zrób wcięcia.

W środek przyklej kuleczkę.6. Baranka ułóż na kawałku folii aluminiowej lub papierze do pieczenia, w brytfance. Nie wiem czy da się to wysuszyć na kaloryferze, bo to gruba figurka, i może wam wcześniej " oklapnąć" niż wyschnąć.6. Jak suszyć?

Najpierw nastaw piecyk np na 40 min. w niskiej temperaturze, np 40-50 C. Potem, gdy baranek z  wierzchu stwardnieje, podkręć temp. i sprawdzaj, czy się nie przypala. Podczas pieczenia, można przewrócić go na bok, tak żeby od spodu też miał szanse się wysuszyć.


8. Ogólnie starajcie się być delikatne, gdyż łatwo zgnieść runo baranka i będzie zdeformowany. Uważajcie żeby wasza masa nie była za mokra, bo wszystko spłynie. Jak dodałyście za dużo wody, to mąka wszystko naprawi. Jeżeli macie jakieś pytania, to piszcie w komentarzach, na pewno wam odpiszę :)


Zapraszam jeszcze na Facebooka